Çekiç Magazin

SON DAKİKA

ANAVATANDA NEFRET, CYNTHIA MILLER-IDRISS’İN IRKÇILIK ÜZERİNE UFUK AÇICI ÇALIŞMASI AYRINTI’DAN ÇIKTI!

12 Nisan 2023 | 43 kez görüntülendi.
ANAVATANDA NEFRET, CYNTHIA MILLER-IDRISS’İN IRKÇILIK ÜZERİNE UFUK AÇICI ÇALIŞMASI AYRINTI’DAN ÇIKTI!

Görüşleri uluslararası siyasi arenada ve akademik dünyada büyük yankı uyandıran eğitim ve sosyoloji profesörü Cynthia Miller-Idriss’in ırkçılık üzerine kurguladığı kitabı Anavatanda Nefret – Yeni Küresel Aşırı Sağ, Ayrıntı logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde yerini aldı. Dünyanın birçok ülkesinde kendilerine milyonlarca taraftar bulan çeşitli aşırılıkçı akımlardan yola çıkan Cynthia Miller-Idriss, nefretin üretildiği fiziksel ve sanal alanlara odaklanıyor. Yarının aşırı sağcı milliyetçilerinin, gündelik hayatın içindeki sıradan mecralardan doğduğunu gözler önüne seren Anavatanda Nefret, bir umut ışığı olaraksa aşırılıkçı radikalleşmeyle mücadelede kullanılabilecek yenilikçi stratejiler sunuyor.

 Ayrıntı Yayınları’nın İnceleme Dizisi kapsamında yayımlanan Cynthia Miller-Idriss imzalı Anavatanda Nefret, Behzat Hıroğlu’nun çevirisiyle Türkiye’deki okurlarla buluşuyor. Kitabını nefret suçuna maruz kalanlara, ailelerine ve onların acısına ortak olanlara ithaf eden Cynthia Miller-Idriss, Anavatanda Nefret’i pedagoglar, politika yapıcıları, ebeveynler, eğitmenler, radikalleşme ve nefret tehdidi altındaki kişilerle etkileşim kuracak diğer kişileri de kapsayacak şekilde halka yönelik ve halk için kaleme aldığını dile getiriyor.

ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde aşırılıkçı akımlar kendilerine milyonlarca taraftar buluyor. Komplo teorilerinden, beyaz üstünlüğüne dair tezlerden, göçmen karşıtlığından beslenen nefret suçları ve şiddet vakaları günbegün artıyor. Hal böyle olunca aşırılıkçı akımların insanları nasıl etkilediği, hangi mecraları kullanarak toplumda yaygınlaştığı konusu ise çok önemli bir araştırma konusu haline geliyor.

Cynthia Miller-Idriss nefretin üretildiği fiziksel ve sanal alanlara merce­ğini doğrultuyor ve “Aşırı sağcılar nerede taraftar topluyor?” “Gençler günlük yaşamlarında aşırılıkçı mesajlarla ne zaman karşılaşıyor?” gibi sorulara cevaplar arıyor. Özellikle toplumların marjlarındaki gençlerin çeşitli ortamlarda nasıl hedef alındığını analiz ediyor ve radikalleşmeye giden yolun ergenlik ve yetişkinlik boyunca aşırı sağcı ortamlara girip çıkmakla oluşan bir süreç olduğunu gösteriyor.

Anavatanda Nefret yarının aşırı sağcı milliyetçilerinin üniversite kam­püslerinden karma dövüş sanatları salonlarına, giyim mağazalarından çevrimiçi oyun sohbet odalarına ve YouTube yemek kanallarına kadar farklı mecralarda nasıl bir araya geldiğini gözler önüne seren ufuk açı­cı bir çalışma. Kitap okurları yalnızca günümüz aşırı sağının gençleri cezbettiği ve tuzağa düşürdüğü ana akım mekânlara ve alanlara gö­türmekle kalmıyor aynı zamanda aşırılıkçı radikalleşmeyle mücadelede kullanabileceğimiz yenilikçi stratejileri de ortaya koyuyor.

Anavatanda Nefret – Yeni Küresel Aşırı Sağ, raflarda ve internet satış sitelerinde!

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ