Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Zaman Yolculuğu Yapan Bir Sanatçı: “Kadir Doğukan Kurt”

29 Nisan 2024 | 9 kez görüntülendi.
Zaman Yolculuğu Yapan Bir Sanatçı: “Kadir Doğukan Kurt”

Zaman yolculuğuna çıkmış bir sanatçıyla tanıştırmak istiyorum sizleri: Geleceğin Rock Star’ı olduğunu iddia ediyorum! Kadir Doğukan Kurt…

Yoktan var eden, imkansızlıklar içerisinde başarıyı kovalayan ve en önemlisi kalitenden ödün vermeyen insanlara hayranım! Kadir’de öyle birisi…

Tesadüfen, sosyal medya da yayımlamış olduğu bir videosu önüme düştü. “Babaanne kokulu evde, adeta Berlin havasında klip çekme”. Evet, doğru okudunuz! Buram buram babaanne kokulu, nostalji bataklığındaki bir evde Rock Star’ın fazlasıyla orijinal klibini izledim. Ses, şarkı ve klip beni benden aldı diyebilirim. Uzun zamandır, kimse beni böyle etkilememişti.

Ve Kadir’e ulaşıp hikayesini dinledim…

80’lerin Amerika rock yıldızı olmalısın! Zamanda yolculuk yapan bir şarkıcı mısın yoksa dinleyiciye nostaljik duygular yaşatarak dikkat mi çekmek istiyorsun?

Öncelikle çok teşekkür ederim benimle röportaj yapmak istediğiniz için, bu benim ilk röportajım.

Aslında “zaman yolcusu” diyebilirim kendim için çünkü 70’ler 80’ler ve 90’lar hard rock, glam rock dinleyerek büyüdüm ve hep hayalimdi bu tarzda şarkılar yapmak. Hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Ama bir yanım insanlara nostalji yaşatmak da istiyor olabilir.

Klasik olacak ama sormadan geçmek istemiyorum; Kadir Doğukan Kurt kimdir? Seni tanımak istiyorum.

Kadir Doğukan Kurt sıradan çinko pil vatandaştır! Aslında, sadece hayatını yaşarken toplumun dayatmalarına çok kulak asmıyor. Şaka bir yana ben öğrenciyim sinema televizyon okuyorum, aynı zamanda müzik kariyerimi daha ileriye taşımaya çalışıyorum. 15 yaşından beri İstanbul’da yaşıyorum, aslen Gaziantepliyim. Buraya gelme sebebim de basketboldu, yaklaşık olarak 11 yıl basketbol oynadıktan sonra bırakma kararı alıp müziğe yöneldim.

İtiraf etmem gerekiyor… uzun zamandır hiçbir şarkıcı beni bu kadar etkilememişti! Ekibinle birlikte “Yoktan var etmen, eldeki imkanlarla muhteşem işler çıkarman inanılmaz”… Sinema eğitimi almanın, klip çekimlerinde yaratıcılığını ortaya çıkarmana ne gibi katkısı var?

Teşekkür ederim. Evet, “sinema okuyor olmam bu klipteki yaratıcılığımızı daha da ortaya çıkardı” diyebilirim. Ayrıca klipte oynayan insanların hepsi arkadaşlarım, hatta birkaçı ev arkadaşım.

“Bu Gece Ağla” şarkısının oluşum süreci nasıldı? Kimlerle çalıştın, hangi isimler teşekkürü hak etti? “Bu Gece Ağla” şarkısının klip arkası görüntülerini görmesem, klibin bir gece kulübünde çekildiğini düşünürdüm! “Klibin hikayesi nedir?” gibi bir soru sormayacağım ama “kedi kokulu, babaanne evinde” klip çekme fikrinin mucidini ve evi gece kulübüne çevirme sürecini dinlemek istiyorum?

“Bu Gece Ağla” parçası benim için özel bir parça! Beni fazla yansıtıyor ve çok güzel bir isyan var içerisinde. Bu parça için teşekkür edeceğim insan sayısı çok fazla. Öncelikle yönetmenim İzzet Başlak’a çok teşekkür etmek istiyorum, sürecin en başından beri hep destek oldu bana. Prodüktörüm Cemre Kabaş “Bu Gece Ağla”yı onunla beraber yaptık. Benim için çok özel bir insan, neredeyse müzik kariyerimin başlangıcından beri elinden gelen her desteği sağladı. Ayrıca manevi ablam olur kendisi… Aynı zamanda Albin Hasani, o da prodüktörüm olur. O da zor zamanımda yanımda olan ve desteklerini esirgemeyen çok yakın bir arkadaşım ve bu şarkıda da emeği büyüktür. Ama teşekkür etmek istediğim bir insan daha var. Sultan Yaşar! Çok özel bir insan benim için, tüm müzik kariyerim boyunca varını yoğunu verip benim bir yerlere gelmem için hep yanımda oldu. Ne zaman düşsem, beni tekrar kaldırdı. En büyük motivasyon kaynağım oldu, aynı zamanda. Ve bu şarkının klip sürecini bir nevi o yönetti. “Babaanne kokulu evde, adeta Berlin havasında klip çekme fikri ondan çıktı” diyebilirim.

“Öldüm Ben Galiba”, “Düştüm Bu Çukura” ve “Bu Gece Ağla” şarkıların ile dinleyiciden nasıl geri dönüşler aldın? Yakın gelecekte dinleyiciyi etkisi altına alacak projelerin var mı?

Öldüm Ben Galiba, Düştüm Bu Çukura, Bu Gece Ağla ve Afrodit parçalarını dinleyen insanlardan çok güzel ve olumlu dönüşler aldım. Evet yeni projeler var neredeyse bitmiş 3 parçam var diyebilirim.

Rock müziğin gelecek vaat eden starısın diyebiliriz! Yalnız, günümüz müzik dünyasında Rock müziğin maddi bir karşılığı kalmadı… Teklif gelse, sırf maddiyat için popüler bir tarzda şarkılar okur musun?

Estağfurullah çok teşekkür ederim. Evet maalesef günümüz dünyasında rock müziğin çok bir yeri yok. Aslında tuhaftır ki şu sıralar müzik tarzımı değiştirmeyi düşünüyorum. Yani biraz daha modernleştirebilirim belki.

Sinema alanında çalışmalarını görecek miyiz yoksa sadece müzik alanında mı ilerlemek istiyorsun?

Sinema alanında şu an için bir şey yapmayı düşünmüyorum. Odaklandığım tek şey müzik.

“O Ses Türkiye” geçmişini arşivi incelerken gördüm! Yarışma sürecin nasıl geçti, bize deneyimlerini anlatmanı istiyorum? “O Ses Türkiye” yarışmasına katılmış olman hayatında neleri değiştirdi? Ve Beyazıt Öztürk’ü tercih etme sebebin nedir?

Evet, O Ses Türkiye çok büyük bir tecrübe oldu benim için, en azından televizyon deneyimim oldu. Birçok insanla tanıştım. Açıkçası Beyazıt Öztürk’ü seçmemde özel bir sebep yoktu içimden geldiği gibi hareket ettim.

“Türkiye’de Müzisyenlere, Dilenciler Üzülüyor.”

Youtube kanalında “Türkiye’de müzisyen olmak” başlığıyla kısa bir video yayımlamıştın! Kısa ama çok şey anlatan bir video diyebiliriz… Peki, sana sormak istiyorum: “Türkiye’de müzisyen olmak” desem bize neler anlatırsın?

Evet, öyle bir içerik paylaşmıştım. Biraz da olsa tepki gösterebilmek adına. Yani şöyle diyebilirim: Türkiye’de müzisyen olmak herhangi bir dilencinin sana gelip para istediğinde abi-abla ben müzisyenim dediğin zaman üzülerek yanından uzaklaşmasıdır…

Müzik adına neler yapmak istiyorsun? Şu an yapmak istediklerinin neresindesin? İlham hangi zamanlarda geliyor?

Müzik adına yapmak istediğim şey: tekrar rock müziği insanlara ulaştırmak aslında. Maalesef, şu an yapmak istediklerimin yarısında, hatta çeyreğinde bile değilim. “İlham şu zaman geliyor ya da şöyle yaparsam olur” diyemiyorum ama bazen geceleri bir şey dürtüyor beni ve diyorum ki şu an şarkı yazmalıyım.

“Tarkan’la Düet Yapmak İsterim.”

Kadir Doğukan Kurt’un idolü var mıdır? En çok kimleri dinlersin ve düet yapmak istediğiniz bir sanatçı var mı?

Ooo aslında çok fazla idol aldığım kişi var. Bon Jovi, Guns’n Roses, Led Zeppelin, Queen, James Brown, Aerosmith saymakla bitmez… Çok alakasız olacak belki ama Tarkan’la düet yapmayı çok isterim.

10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

10 yıl sonra kendimi: yurt dışında büyük festivallerde görüyorum ya da görmek istiyorum.

Geçmişe dönüp baktığın da senden 2 tane cümle istiyorum: 1. Keşkeyle başlasın 2. İyikiyle…

Keşke daha istekli ve hırslı olsaydım kendimi biraz daha sevebilseydim çünkü o zaman her şey daha farklı olurdu hayatımda.

Yani hayatımın çok sıkıntılı bir döneminde Sultan Yaşar’la tanıştım ve dediğim gibi çok destek sağladı özellikle manevi olarak. O yüzden iyi ki Sultanla tanışmışım diyebilirim.

Gündeme bakınca, en çok kafanızı yoran konular neler?

Açıkçası gündemi, çok fazla takip etmemeye çalışıyorum.

 Kadir Doğukan, bize bir gününü anlatır mısın dersem neler söylemek istersin?

Şu an bir günüm bir günümü tutmuyor açıkçası. Ama genellikle müzikle geçiyor diyebilirim.

“Ahh keşke şu soruyu sorsaydın dediğin.” ama benim sormadığım soruyu, kendine sorup cevaplamanı istiyorum! Ya da senin sormak istediğin bir soru varsa, seve seve cevaplayacağım. (Gülüyorum)

Benimle röportaj yapmak isteyerek çok mutlu ettiniz ama neden henüz ünlenmemiş bir nevi underground bir şarkıcıyla röportaj yapmak istediniz merak ettim açıkçası.

Cevabım: Popülerliği geçici bir süreç olarak görüyorum! Benim için önemli olan yetenektir. Hikayesi olan, yetenekli, yaratıcı ve farkını ortaya koyup beni etkileyen insanlarla röportaj yapmayı seviyorum. Seni ilk dinlediğim anda, farklı bir enerjin olduğunu hissettim. Doğru zaman, iyi şarkılar ve istikrarlı bir kariyerle geleceğin büyük bir rock starı olacağını düşünüyorum. 

 Bu son sorum: Bir sanatçı olarak nasıl hatırlanmak istersin?

Bir sanatçı olarak insanların “ya ben Kadir Doğukan Kurt’u canlı izledim” diyerek hatırlamaları çok mutlu eder.

90’lar tadında sorular…

Yaş:24 Boy:1.90 Kilo:80

Ayakkabı numarası: 45-46

Göz rengi: Mavi

Saç rengi: Kumral

Sesin kaç oktav: Buna net olarak cevap vermem çok doğru olmayabilir ama benim ölçtüğüm kadarıyla 3.7 neredeyse 4 oktav

Mükemmel mutluluk: Sahnede insanlara kendi şarkımı söylemek

En büyük korkunuz nedir: Yalnız kalmak

En beğenmediğiniz özelliğiniz hangisi: Çok fazla sorgulamam ve biraz da kindar olmam

Başka insanlarda en beğenmediğiniz özellik hangisi: Kıskançlık ve yalan

Şu an hayatta olan ve en çok hayranlık duyduğunuz kişi kim: Jon Bon Jovi ama dediğim gibi buna tek bir cevap vermem çok doğru olmaz.

En büyük müsrifliğiniz nedir: Kıyafet almak olabilir.

Murat’ça sorular…

-Kadir Doğukan şarkıcı olmasaydı … Olurdu?

Oyuncu olmak isterdim.

-Anlatırsam ağlarım dediğin … konu nedir?

Anlatırsam ağlarım! O yüzden anlatmayacağım. (Gülüyor)

-Çoğu kişi öyle biliyor ama aslında doğrusu …

Tatlı ve sakin bir insan olduğumu düşünüyorlar ama özellikle iş yaparken çok gergin bir insan olabiliyorum.

-… hatayı yapmasaydım şu an sanat dünyasında şu noktada olurdum.

Daha istekli ve ısrarcı olsaydım şu an tam olarak istediğim yerde olurdum.

– Tam o anda … çok mutlu olmuştum ve heyecanımı tutamamıştım.

“O Ses Türkiye” sahnesinde 4 jüriyi döndürdüğüm zaman çok mutlu olmuştum ve kendimi çok da tutamamıştım.

– Beni sevmeyen insanların … özellikleri.

Beni sevmeyen insanların ortak özellikleri: kesinlikle “kıskanç” olmaları!

Çok çok teşekkür ederim çok keyif aldığım bir röportaj oldu…

Söyleşi: Murat Fırat

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ