Çekiç Magazin

SON DAKİKA

YENİ YILDA , YENİ ŞİFRELERİNİZ OLSUN… DAHA GÜVENLİ ŞİFRELER İÇİN PRATİK İPUÇLARI “TEKNOLOJİNİN ŞAPKALARI”NDA!

03 Ocak 2023 | 31 kez görüntülendi.
YENİ YILDA , YENİ ŞİFRELERİNİZ OLSUN… DAHA GÜVENLİ ŞİFRELER İÇİN PRATİK İPUÇLARI “TEKNOLOJİNİN ŞAPKALARI”NDA!

Yeni yıl gelmişken dijital ortamlarda kullandığınız şifrelerinizi güncellemeye ne dersiniz? Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar, herkesi ilgilendiren eğlenceli siber güvenlik programı “Teknolojinin Şapkaları”nın art arda iki bölümünde kimlik doğrulamanın önemini ve farklı yollarını, potansiyel tehlikeleri konuşurken daha güvenli şifreler oluşturmak için faydalı ipuçları da paylaşıyorlar. “Kimlik Doğrulama” ve “Sosyal Mecralar ve Kimlik Doğrulama” başlıklı bölümlerde bu kritik konuya dair basit ama çok önemli sorular eğlenceli ve gündelik bir anlatımla yanıt buluyor. “Teknolojinin Şapkaları” yeni bölümleriyle her pazartesi saat 10.30’da Açık Radyo’dan, yayının ardından ise acikradyo.com’da Spotify başta olmak üzere farklı platformlarda tüm bölümleriyle podcast serisi olarak dinlenebilir!

 

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar “Teknolojinin Şapkaları”nda, her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojileriyle güvenli ilişki kurmanın yollarını en kolay anlaşılır haliyle konuşuyorlar. İkilinin şifreleme, yedekleme, güvenli online alışveriş gibi herkesi ilgilendiren kritik konulara eğlenceli, gündelik bir anlatımla ışık tuttuğu ve hap bilgiler paylaştığı program, her yaştan ve her bilgi düzeyinden teknoloji kullanıcılarına hitap ediyor.

 

İki eski dostun sohbet havasında geçen eğlenceli programında Banu Zeytinoğlu “halkın sesi” oluyor ve bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hepimizin aklına takılan basit ama önemli soruları soruyor. Türkiye’nin en kuvvetli ve eski bilgi güvenlik şirketinin sahibi Murat Lostar ise bu soruları temel bilgilerle, teknolojik terimlere girmeden ve kolay anlaşılır bir dille yanıtlıyor.

 

Her pazartesi sabahı 10.30’da Açık Radyo’da (95.0) yayımlanan “Teknolojinin Şapkaları”nın tüm bölümleri, podcast serisi olarak acikradyo.com’da ve başta Spotify olmak üzere farklı platformlarda kaçıranları ve yeniden dinlemek isteyenleri bekliyor.

 

“TEKNOLOJİNİN ŞAPKALARI” HAKKINDA

Programın adını “hacker” teriminden yola çıkarak “Teknolojinin Şapkaları” koyduklarını söyleyen Murat Lostar bunun sebebini ise şu sözlerle anlatıyor: “80’lerde bilgisayar dünyasına girdiğimde bana ‘hacker’ denmesinden gurur duyuyordum çünkü bu terim, bir şeyin içini, dışını, sistemini çok iyi bilen, gözü kapalı söküp takabilen anlamına geliyordu. Fakat aynı dönem bilişim suçları da başladıktan sonra özellikle ABD basını ‘hacker’ kelimesini kötü niyetli, suçlu anlamında kullanmaya başladı. Oysa hacker illa ki kötü niyetli olmak zorunda değil, iyi niyetli de olabilir. Bu nedenle bilgi güvenliği dünyası kovboy filmlerinden esinlenerek iyi niyetlileri beyaz şapkalı, kötü amaçla hacker’lık yapanları ise siyah şapkalı olarak adlandırdı. Ancak bilişim dünyasında sadece bu iki renk yok: Kırmızı bereliler ve mavi bereliler de bir ülkenin kendi içinde yaptığı tatbikatlarda kullanılan terimlerden esinle ortaya çıktı. Aynı zamanda beyaz şapkalı olan mavi bereliler kurumların siber güvenlik seviyesini yükseltmek için çalışırken, yine beyaz şapkalı olan kırmızı bereliler ise güvenlik açıklarını tespit edebilmek adına kurumlara saldırarak sorunların tespit edilmesi için çalışıyorlar. Böylece iki taraf birbirini test ediyor. Bir de gri şapkalar var: Hayatının bir döneminde başında siyah şapka olup sonra beyaz şapkalı olanlara da gri şapka denir çünkü o hiçbir zaman pirüpak beyaz olmuyor.”

 

BANU ZEYTİNOĞLU HAKKINDA

İş hayatına 1989 yılında Esbank’ta başlayan Banu K. Zeytinoğlu, 1996 yılında Viyana’ya yerleşerek Avusturya’nın ilk Türk sermayeli bankası Esbank AG.’yi kurdu. 1996 – 2002 yılları arasında Viyana’da bankacılık yaşantısı dışında, Avusturya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği başkanlığını yürüten Banu K. Zeytinoğlu, bu bünye altında birçok kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirdi. 2002’de bankacılık alanındaki misyonunu tamamladığını düşünerek Türkiye’ye dönen Banu K. Zeytinoğlu, 2003 yılından itibaren kültür-sanat ve eğitim odaklı PR çalışmalarına başladı ve 2009 yılında bkz. İletişim’i kurdu. Banu K. Zeytinoğlu, 2005 yılında Radyo Foreks’te başlayan radyo programcılığını, 2012 yılına kadar Açık Radyo’da Murat Lostar ile birlikte hazırlayıp sunduğu “Teknolojinin Karanlık Yüzü” adlı programda sürdürdü. Zeytinoğlu ve Lostar’ın radyo yolculuğu, Kasım 2022’den itibaren Açık Radyo’da “Teknolojinin Şapkaları” isimli programla devam ediyor.

 

MURAT LOSTAR HAKKINDA

Türkiye’de siber güvenlik konusunda akla gelen ilk isimlerden biri olan Murat Lostar, 1998’den bu yana bilgi güvenliği, BT yönetişimi ve iş sürekliliği alanlarında danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri veren Lostar Bilgi Güvenliği A.Ş.’nin kurucusudur.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ