Çekiç Magazin

SON DAKİKA

YELDA BAŞARANDAN BAYRAMA ÖZEL ŞEKER TADINDA SAĞLIKLI İKRAMLIK ÖNERİLER

14 Haziran 2024 | 11 kez görüntülendi.
YELDA BAŞARANDAN  BAYRAMA ÖZEL ŞEKER TADINDA SAĞLIKLI İKRAMLIK ÖNERİLER

Uzman psikolog ve yeme bozuklukları danışmanı Yelda Başaran Hürriyet Kelebek Magazin de ‘’Yelda başaranla iyi yaşam sanatı’’ adlı köşesinde Kurban bayramı ziyaretlerinde misafirlere sunulacak sağlıklı ikramlık önerileri neler olabilir ? Diyen okuyucuları için objektif karşısına geçti.

Yelda Başaran Bayram ziyaretlerinde ‘’Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.’’ Atasözünden yola çıkılarak misafirlere özenle pişirilen, Türk Kahvesinin yanında genellikle Tatlı yiyelim tatlı konuşalım diyerek de şekerli ikramlıklar sunarız. Peki bayramda neden Türk kahvesinin yanında hep şeker ikram ediyoruz. Acaba kahvemizi yudumlarken şeker yerine geçebilecek başka daha sağlıklı alternatifler neler olabilir diyenlerin sorusuna şu şekilde cevap verdi. Şeker ,tatlı bir lezzete sahip olduğu için sevinç ve mutluluk hissi yaratır. Türk kültüründe de şekerin paylaşımı ,tatlı yiyelim tatlı konuşalım atasözünden yola çıkarak toplumda dayanışma ve paylaşma duygusunu en tatlı şekilde ifade etme şeklidir. Ama bizler eğer ki bayramı daha sağlıklı ve fit bir görüntüyle geçirmek istiyorsak şeker yerine de geçebilecek daha sağlıklı alternatifleri misafirlerimize ikram  edebiliriz diyerek tatlı yerine geçebilecek 5 öneride bulundu.

  1. HURMA : Hem sağlıklı hem de lezzet hem de tokluk hissi isteyenler için hurma
  2. KURU İNCİR: Hurmaya başka bir alternatif küçük ikramlık sunmak isteyenlere kuru incir
  3. RENGARENK BİR MEYVE TABAĞI : Çikolata ya da lokum türü bir tatlı ikramından sıkılanlar için Rengarenk bir ikram tabağında mevsim meyveleri
  4. Kestane Şekeri: Kültürümüzün ön plana çıkarmak isteyip potasyum eksikliği hissedenlere kestane şekeri
  5. BİTTER ÇİKOLATA: Sütlü ve beyaz çikolata yedikten sonra Vicdan Azabı Çekmek istemeyenlere için antioksidan kaynağı Bitter Çikolata yemelerini önererek kurban bayramında beslenirken fayda sağlayacak şu önerilerde bulundu.
  • Şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, bayram süresince mümkün olduğu kadar arzuladığınız miktarın yarısını yerseniz ve izleyen öğünde de sebze ağırlıklı beslenirseniz, daha az kalori almış olursunuz. İleride bu fazlalığı eritmek de daha kolay olur.
  • Bayram sofrasında tüm yemek çeşitlerinden atıştırmak yerine, tabağa alıp onları bitirmeye çalışmak, ne miktar yendiğini görmeye yarar. Böyle yapmak, midenin yanında gözün doymasını da sağlamış olur.
  • Bayram nedeniyle, çay, kahve, soda, meşrubat gibi normal günden fazla tüketilen sıvıların yanında, su tüketimini hatırlamayı da unutmayın diyerek herkese sağlıklı ve fit bir bayram dileğinde bulundu.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ