Çekiç Magazin

SON DAKİKA

TENİS’te POTANSİYEL TEHLİKE: BLOW OUT KIRIKLARI!

01 Mayıs 2024 | 3 kez görüntülendi.
TENİS’te POTANSİYEL TEHLİKE: BLOW OUT KIRIKLARI!

Tenis sporu, fiziksel aktivite ve rekabetin birleştiği heyecan verici bir etkinlik olsa da bazen ciddi yaralanmalara yol açabilir. Tenis gibi dinamik ve hızlı sporlarda, özellikle yüz bölgesine alınan darbeler, oyuncuların yüzünü etkileyen ciddi bir yaralanma olan ‘’Blow Out Fracture’’gibi durumlara neden olabilir.

Çağın Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kürşat Çağın, tenis tutkunlarını potansiyel bir tehlike konusunda uyarıyor. Tenis gibi dinamik ve hızlı sporlarda alınan darbelerin, oyuncuların yüz sağlığını ciddi şekilde etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Blow Out Fracture nedir?

Blow Out Fraktürü(kırığı) , gözü çevreleyen ve göz yuvasını (orbita) oluşturan 7 kemikten en az birinin kırılmasıyla oluşan bir kırıktır. Yüz bölgesinde oluşan kırıkların yaklaşık %10 u izole göz yuvası (orbita) kırıkları % 30-40 ı ise yüz bölgesinin diğer kırıklarıyla berber görülen göz yuvası kırıklarıdır. Orbitanın özellikleri tabanı anatomik yapısı nedeniyle bu tür kırıkların yüz travmaları sonucunda sıkça görülmesine neden olur. Tenis sırasında göze hızlıca çarpan top veya yumruğun intraorbital ( göz yuvası içi ) basıncı artırmasıyla zayıf olan alt veya iç duvar kırılır ve Blow Out Fracture oluşur.

Risk Faktörleri: Tenis veya boks gibi yüz bölgesine doğrudan darbe oluşma riskinin yüksek olduğu sporlar önde gelen risk faktörlerindendir.

Belirtiler: Orbitanın ince olan alt ve iç duvarında kırık olunca, buradaki kaslar ve sinirler komşu sinüs boşluğu içine doğru yer değiştirirler ve darbeye maruz kalan kişi çift görme, okulokardiak refleks (ani nabız düşmesi) ve göz küresinin içeri doğru çökmesi ile enoftalmus (göz küresinin daha ufak görüntüsü, asimetri) şikâyetleri ile hekime başvurur.

Tedavi: Tanı, hastanın öyküsü ve fizik muayene sonucunda konulur. Kırılan kemik veya kemikleri görüntülemek amacıyla CT-BT(Tomografi) çekilir. Önce tıbbi tedavi yapılıp hastanın şikâyetlerinin geçmesi beklenir. Eğer düzelme olmazsa cerrahi tedavi yoluna başvurulur.

Op. Dr. Kürşat Çağın, tenis sporunda Blow Out Kırıkları konusunda sporcuların ve antrenörlerin dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, yüz bölgesine doğrudan darbe riski yüksek olan sporlarda koruyucu ekipman kullanımının önemli olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ