Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Lezzetli yemekler için bunlara dikkat!

03 Nisan 2023 | 35 kez görüntülendi.
Lezzetli yemekler için bunlara dikkat!

Air fryer’lar yani hava fritözleri herkesin dikkatini çeken ve almak istediği bir ürün haline geldi. Ancak mutfakların bu super yardımcısı nasıl kullanmalı, hangi tarifler için daha uygun, kullanırken nelere dikkat etmeli ve ne kadar enerji harcıyor gibi pek çok bilgi yetersiz. Otomatik elektrikli su ısıtıcısının da mucidi olan İngiliz menşeli küçük ev aletleri markası Russell Hobbs, püf noktalarını açıkladı.  

Kolay kullanımı, hızlı ve alternatifli pişirme özellikleriyle dikkat çeken air fryer teknolojisine sahip pişiricilerde çok az yağ ile ya da hiç yağ kullanmadan hızlı ve Pratik şekilde lezzetli yemekler yapabiliyor. Ancak ne kadar yağ kullanılması gerektiği, pişirme esnasında dikkat edilmesi gerekenler ve hatta en doğru ürünü almak isterken nelere dikkat edilmesi gerektiği bilgisi ürünün kendi kadar yaygınlaşmadı.

Isı dağılımı sadece üstten olmamalı

İngiliz menşeli küçük ev aletleri markasının yeni yılla birlikte Türkiye pazarında satışına başladığı, air fry teknolojisine sahip 3 farklı model bulunuyor. Markaya göre air fryer alırken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında, ısının makine içinde nasıl dağıldığı geliyor. Hava fritözlerinin çoğu sadece üstten ısı yayılımını kullanıyor bu da kızartma selesinin üstünde kalanlarla altındakilerin eşit orana pişmesini önlediği için makinenin kapağını açılıp malzemelerin çevrilmesini gerektirebiliyor. Russell Hobbs’ta ise fanla yayılan ısı, üstten ve alttan yayılarak pişmenin eşit ve çok yönlü olmasını sağlıyor. Bu nedenle isteğe bağlı olarak hiç yağ kullanmadan da kızartma yapılabiliyor.

Enerji tasarrufuna dikkat

Diğer bir önemli nokta, air fryer’ın bu denli popüler olmasını sağlayan hız özelliği. Russell Hobbs SatisFry Air & Grill Multi Cooker, geleneksel fırınlara göre %76 daha hızlı. Ancak hız makinenin kullandığı enerji ile doğru orantılı olduğundan harcadığı enerji tasarrufuna da dikkat edilmeli. Russell Hobbs, %44 enerji tasarruflu olmasıyla da geleneksel fırınlardan ayrışıyor. Dikkat, gereksiz büyük ve yüksek pişirme gücüne sahip bir ürün almanız elektrik tüketimini ve dolayısıyla elektrik faturanızı artırabilir.

Temizliği kolay olmalı

Air fryer’lar yağsız da olsa kızartma işlemi yaptığından temizliği de son derece önemli. Kullanılan tablanın çizilmeden temizlenmesi pişirme kalitesini etkilediğinden, çıkarılabilir ve bulaşık makinesinde de güvenle yıkanabilir olmalı. SatisFry Air & Grill Multi Cooker, bulaşık makinesinde yıkanabilir bir pişirme kabına ve ızgara plakasına sahip olmakla birlikte, ızgara plakası üzerindeki yapışmaz kaplama, daha fazla koruma ve temizlik kolaylığı için standart ızgara plakası kaplamalarından 3 kat daha dayanıklı.

 

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ