Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Lara Sayılgan’dan Doğa Fotoğrafçılığına Farklı Bir Yaklaşım

28 Eylül 2023 | 16 kez görüntülendi.
Lara Sayılgan’dan Doğa Fotoğrafçılığına Farklı Bir Yaklaşım

Fotoğrafçı Lara Sayılgan sanatçıları arasında yer aldığı Vision Art Platform ile 18. Contemporary İstanbul’a katılıyor. Sayılgan fuara katıldığı eserinde klasik fotoğraf sergileme biçiminin dışına çıkarak, üç boyutlu ve karışık teknikle yapılmış bir eserini sergileyecek.

Fotoğrafçı Lara Sayılgan 28 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Tersane İstanbul’da gerçekleşecek olan 18. Contemporary İstanbul’a sanatçısı olduğu galeri Vision Art Platform ile katılıyor. Bu yıl fuara ikinci kez katılacak olan Sayılgan yaptığı çalışma ile klasik fotoğraf sergileme biçiminin dışına çıktığını belirterek çalışması hakkında şunları söyledi: “Bu yıl yaptığım eserle alışık olduğumuz fotoğraf sergileme biçimlerinin dışına çıkmak istedim. Doğaya ve bitkilere çok büyük bir hayranlığım var. Bodrum’da sıkça görülen ama belki de insanların hızla betonlaşan yeni dünya düzeninde görmezden geldiği Opuntia ‘ları (Opontia ficus-indica, bir kaktüs türüdür) evimin bahçesine dikmiştim. Bu hayranlık duyduğum bitkiyi önce fotoğrafladım. Sadece fotoğrafını çekmek yeterli gelmeyecekti, yapraklarının güzelliğini de birebir yansıtmak istedim. Pleksi üzerine fotoğraf baskının arkasına altın varak ve epoksi ile sıvadığım gerçek kaktüs yapraklarını yerleştirdim. Karışık bir teknikle oluşturduğum bu üç boyutlu eserimle; sanatseverlere de kaktüsün yavaş yavaş form değiştirmesini izleme ve eserin adeta bir parçası olma deneyimini yaşatmak istiyorum”.

Doğa Kendi Başına Bir Sanat Eseri

Doğanın kendi başına bir sanat eseri olduğunu sözlerine ekleyen Sayılgan şöyle devam etti: “Doğa bence kendi başına bir sanat eseri. Renkleri, formları hatta yok olma biçimleri bile bizim hayal edebileceğimizden çok daha fazlası. Hiçbir sanat eserinin doğanın üzerine çıkabileceğini düşünmüyorum ama doğayı tekrar tekrar yorumlamakla, bugün etkilerini daha fazla gördüğümüz iklim krizleri ve buna bağlı doğal afetlerde belki doğaya karşı bir farkındalık oluşturabiliriz”.

Lara Sayılgan Hakkında :
İstanbul’da dünyaya geldi. Uzun yıllar Amerika, Brezilya ve Londra’da yaşadı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Opera okuduktan sonra hayatında yeni bir yol belirleyerek fotoğrafçılık eğitimi için Londra’ya gitti. London College of Communication’da Medya ve Fotoğrafçılık okudu. İstanbul’a döndükten sonra portre ve moda fotoğrafçılığı alanında uzmanlaştı. 2005’te prodüksiyon şirketi StudioPlus’ı kurdu. 2009’da Galeri Artist’te Fresh & Flesh adlı ilk solo sergisini açtı. 2011 yılında Lara Sayılgan’la Sihirli Parmaklar adlı bir televizyon programının yapımını üstlendi. Lara Sayılgan Ağustos 2022 tarihi itibari ile Visual Art Platform tarafından temsil edilmektedir. Sayılgan 2022 yılında Contemporary Istanbul ve Art Weeks Akaretler sergilerine doğa fotoğrafları ve dijital işleri ile katılım gösterdi.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ