Çekiç Magazin

SON DAKİKA

KADINLARI GÜÇLENDİREN YEMEK KİTABI SERİSİ TÜRKİYE’DE YAYINLANDI

13 Aralık 2022 | 32 kez görüntülendi.
KADINLARI GÜÇLENDİREN YEMEK KİTABI SERİSİ  TÜRKİYE’DE YAYINLANDI

İSTANBUL – Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP); Seven Circles, Metro Türkiye ve Alfa Grubu işbirliğinde ‘Empowering Women through Cooking’ (Kadınların Yemek Aracılığıyla Güçlendirilmesi – EWC) yemek kitabını Türkiye’de de yayınladı. Kitapta, Türkiye’de yaşayan ve ülkenin farklı bölgelerinden, farklı ülkelerden ve farklı geçmişlerden gelen 59 kadının tarifleri yer alıyor.

Kitapta yer alan kadınlar tariflerinin yanı sıra zorlukları yenmeye, hayallerinin peşinden gitmeye,  kendilerinin ve çevrelerindeki insanların hayatlarını değiştirmeye dair kendi ilham verici hikayelerini de paylaşıyor.

Empowering Women through Cooking – Türkiye kitabı, Metro Türkiye’nin bünyesinde bulunan gastronomi platformu Gastronometro’da gerçekleştirilen lansmanda, ilk kez yazarları ve okuyucularıyla buluştu. Düzenlenen etkinlikte “Gastronomide Güçlü Kadınlar ve Kadın İstihdamını Arttırmak” ve “Kadınların Gastronomi Yoluyla Güçlenmesi” başlıklı panellerde kadınların sektördeki konumu ve yeni fırsatlar da tartışıldı.

Etkinlikte konuşan WFP Türkiye Temsilcisi ve Ülke Direktörü Parvathy Ramaswami; “Türkiye, dünyanın en büyük geçici ve uluslararası koruma statüsünde olan sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yaparak dünyaya örnek oluyor. Kitapta Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’ye duydukları sevgiyi paylaşan Suriyeli, Afgan, Pakistanlı, Amerikalı kadınların hayat hikayelerine yer veriliyor. Bu kitap projesi, yemeğin insanları birleştirici gücünü anlatan ve çeşitliliğin yerel kültürlere ve mutfaklara katkı sağlayabileceğini gösteren harika bir örnek,” dedi.

Türk mutfak kültürünün, tarih boyunca bulunduğu coğrafyadaki medeniyetler ve göçlerle zenginleştiğini hatırlatan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng; “Metro Türkiye olarak en büyük amacımız Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek. Bu bağlamda hem evde hem de profesyonel mutfaklarda kadınların rolü çok değerli. Bu projenin bir partneri olarak kadınların gastronomi yoluyla güçlendirilmesine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kitaptaki reçeteler Türkiye’nin ilk gastronomi platformu olan Gastronometro mutfaklarında hayat buldu. Şeflerimizle birlikte bu olağanüstü kadınlarla tanışmış olmaktan ve hikayelerine şahitlik etmekten de gurur duyduk,’’ dedi.

“Empowering Women through Cooking – Türkiye kitap projesinin Seven Circles tarafından oluşturulan yeni bir sosyal girişim türü olan Empowering through’nun paydaşlarıyla birlikte gastronomi alanında hayata geçirdiği dördüncü kitap olma özelliği taşıdığını kaydeden Empowering through Kurucu Ortağı Dina Saoudi; “Proje kapsamındaki paydaşlarımıza ve katkıda bulunan herkese minnettarız. Dünyadaki ilham verici kadınlarımızın hikayelerine ışık tutmaktan dolayı heyecan duyuyoruz,” dedi.

İlk olarak İngilizce olarak yayınlanan Empowering Women through Cooking yemek kitabının Türkçe versiyonun 2023 yılında raflarda olması planlanıyor.  Seven Circles “Empowering Through” için daha önce  WFP Mısır ve WFP Ürdün ile işbirliği yaparak ülkelerin geleneksel tariflerini işlemişti.

Alfa Yayın Grubu Kurucusu Faruk Bayrak da “Alfa Yayınları olarak yemek ve yemek kültürü uzun süredir sahiplendiğimiz bir konu. Kadınların ve yemek kültürünün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu projenin bir parçası olmaktan ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ile yaptığımız bu iş birliğinden dolayı mutluluk duyuyoruz,” dedi.

Panellerin ardından tarifleri ve hikayeleri kitapta yer alan Türkiye’den Özlem Hersekli ve Suriye’den Batül Almurad, katılımcılar eşliğinde yemek hazırladı.  Her iki kadın da, gençlerin iş bulmalarına ve kendi kendilerine yetebilir olmalarına yardımcı olmak için çeşitli eğitimler sağlayan bir WFP programı aracılığıyla şef asistanı olarak eğitildi. ‘Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik (SES) Programı Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu işbirliğiyle hayata geçirildi.

 

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ