Çekiç Magazin

SON DAKİKA

İSTANBUL’UN 10 AYRI MEYDANINDA 25-30 MART’TAKİ ÜCRETSİZ RAMAZAN ŞENLİKLERİ!

25 Mart 2024 | 52 kez görüntülendi.
İSTANBUL’UN 10 AYRI MEYDANINDA 25-30 MART’TAKİ ÜCRETSİZ RAMAZAN ŞENLİKLERİ!

Ramazan ayına özel olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen ücretsiz etkinlikler, 25-30 Mart tarihlerinde de şehrin dört bir yanında devam ediyor! Her akşam 21.30’da Oğuzhan Koç, Merve Özbey, Emre Altuğ, Mustafa Ceceli, Fettah Can, Mehmet Erdem, Bengü, Elif Buse Doğan, Taksim Trio, Rafet El Roman, Fuat Saka, Evdeki Saat, Eda &Metin Özülkü gibi çok sevilen sanatçı ve grupların konserleri İstanbulluları bekliyor. Fatih Anıt Parkı, Artİstanbul Feshane, Festival Park Kadıköy, Tuzla Sahil Meydanı, Pendik Meydanı, Dudullu Meydanı, Kartal Neyzen Tevfik Meydanı, Başakşehir İBB Onurkent Parkı, Sultanahmet Turşucuzade Konağı, Beyoğlu Halıcıoğlu Parkı, Fatih Yerebatan Caddesi’nde gerçekleşen etkinliklerde konserlerin yanı sıra gün boyunca geleneksel Ramazan eğlenceleri de gerçekleşiyor. Yediden yetmişe tüm İstanbullular meddah, Karagöz ve Hacivat, Kavuklu ile Pişekar, illüzyon gösterileri; ebru ve rüzgârgülü atölyeleri, maskotlar ve jonglörler ile Ramazan coşkusunu doyasıya yaşıyorlar.  

İBB Kültür, Ramazan ayı boyunca İstanbul’un meydanlarında, parklarında,  caddelerinde, köylerinde ve İBBye bağlı kültür merkezlerinde Ramazan coşkusunu ve ruhunu yansıtan programlar düzenliyor. Şehrin dört bir yanında her gün saat 16.00’da başlayan etkinliklerde çocuklar sokak sanatları; atölyeler; meddah, Karagöz ve Hacivat, Kavuklu ile Pişekar, illüzyon gösterileri ve maskotların sunduğu ikramlıklarla eğlenceli zaman geçiriyorlar. Ramazan sohbetleri, enstrümantal dinletiler, halk oyunları gösterileri ve iftar sonrası sevilen sanatçıların konserlerinin gerçekleştiği zengin program kapsamında İstanbullular meydanlarda kurulan kadın emeği pazarlarından alışveriş imkânı da buluyorlar.

Gezici Ramazan Tırları, Avrupa ve Anadolu yakasındaki köyleri ziyaret ederek şehrin dış kesimlerinde yaşayan her yaştan İstanbulluya Ramazan’a özel programlar sunarken, Sahnebüs, Sinebüs, Bilim Otobüsü ve İBB’nin “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleri kapsamında çocuklara 100’üncü yıl ruhunu yaşatmak için yola çıkan Cumhuriyet Otobüsü de 39 ilçedeki köylerde ve mahallelerde çocuklarla buluşuyor. Ayrıca Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki, İBB Kültür’e bağlı kültür merkezlerinde her ay düzenlenen ücretsiz konserler, çocuk ve yetişkin tiyatroları, film gösterimleri, atölyeler de Ramazan ayı boyunca devam ediyor.

Her Akşam Teravih Sonrası Konserler

İstanbullular, Ramazan boyunca her akşam teravih namazı sonrasında Fatih Anıt Parkı, Artİstanbul Feshane, Festival Park Kadıköy, Tuzla Sahil Meydanı, Pendik Meydanı, Dudullu Meydanı, Başakşehir İBB Onurkent Parkı, Beyoğlu Halıcıoğlu Parkı ve Kartal Neyzen Tevfik Meydanı’nda düzenlenen konserlerde sevdikleri sanatçılarla buluşuyor.

Geleneksel Ramazan Eğlenceleri

İBB Kültür’e bağlı İBB Orkestraları ve İBB Turizm ise, Sultanahmet’teki Turşucuzade Konağı önünde geleneksel Ramazan eğlenceleri sunuyor. Karagöz ve Hacivat gösterileri, ebru ve rüzgârgülü atölyeleri, meddah gösterileri, Kavuklu ile Pişekâr, maskotlar, jonglörler ile İBB Mehteranı, İBB Türk Sanat Müziği Topluluğu, geleneksel Ramazan eğlencelerini yaşatıyor.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ