Çekiç Magazin

SON DAKİKA

İran müziğinin iki ustası 9 Kasım’da İstanbul’da

25 Mart 2024 | 23 kez görüntülendi.
İran müziğinin iki ustası 9 Kasım’da İstanbul’da

Anoushiravan Rohani’nin büyüleyici melodileri ve Homayoun Shajarian’ın eşsiz sesi, müziğin sınır tanımayan evrensel dilinin kutlanacağı özel bir konserle İstanbul seyircisiyle buluşuyor. İranlı iki usta müzisyen, Epifoni organizasyonuyla 9 Kasım Cumartesi akşamı Ülker Sports Arena’da sahne alacak. Klasik İran melodilerinin zamansız cazibesinin batı müziğinin canlı ritimleriyle buluştuğu, kültürlerin ve müzik dehasının kaynaşacağı bu olağanüstü gecenin biletleri Türkiye’nin lider ve en kapsayıcı online etkinlik platformu Biletinial’da satışa çıktı.

Homayoun Shajarian’ın İstanbul’a dönüşünü işaret eden bu özel konserde, müzik türlerini kusursuz bir şekilde kaynaştırmasıyla tanınan Shajarian ve grubu kültürel sınırları aşan büyüleyici bir performans sunmak için sahneye çıkacak.

Benzersiz müziğiyle Doğu ve Batı arasında köprü oldu

Homayoun Shajarian’ın müzikal soyu, başarılı müzisyenlerden oluşan bir aileden gelen geleneklerle dolu. Geleneksel vokal tekniklerinin saygın bir ustası olan babası Maestro Mohammadreza Shajarian, bir sanat formu olarak Pers müziğinin manzarasını şekillendirmede önemli bir rol oynadı. Shajarian’ın kendi müzik serüveni beş yaşında, tombak olarak bilinen İran el davulunun ritimlerini ilk kez keşfetmesiyle başladı. Müzik dünyasının derinliklerine indikçe, Farsça yaylı bir telli çalgı olan kemençeyi benimsedi ve sonunda Tahran Müzik Konservatuarı’ndaki çalışmaları sırasında ana odak noktası haline getirdi.

Anoshirvan Rohani’nin müzik yolculuğu coğrafi sınırları aşarak dünya çapındaki müzik çevrelerinde uluslararası beğeni kazandı. Onu farklı kılan, küresel müzik sahnesinde saygı duyulan bir figür olarak durduğu İran sınırlarının ötesindeki dikkate değer başarısıdır. Hafif klasik müzik türüne yaptığı olağanüstü katkılar, Doğu ve Batı müzik gelenekleri arasında büyüleyici bir köprü görevi görerek benzersiz bir müzikal kimlik oluşturdu.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ