Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Dünyanın en büyük müzik şirketi Universal Music Group (UMG) ve dağıtımcısı Ingrooves ile çalışan sanatçılar mağdur oldu.

25 Mart 2024 | 13 kez görüntülendi.
Dünyanın en büyük müzik şirketi Universal Music Group (UMG) ve dağıtımcısı Ingrooves ile çalışan sanatçılar mağdur oldu.

Müzikonair  yazarlarından Alper Ergez’in haberine göre  TikTok ile anlaşma sağlayamayan Universal Music sanatçılarını mağdur bıraktı. Dünyadan ve Türkiye’den pek çok sanatçının TikTok platformunda şarkıları kaldırıldı.

UMG’nin bünyesindeki müzisyenlerin şarkıları, TikTok’ta kullanılamıyor. Şarkı kataloğunu TikTok’tan çeken Universal Music Group, hem dünyada hem de Türkiye’de sanatçılarını hak kaybına uğratmış oldu.

Karar dünya çapınca sanatçıları olumsuz etkiledi. Türkiye’den de pek çok isim bu isimler arasında yer alıyor. Müzik listelerinin üst sıralarında yer alan sanatçılar da var; Lvbel C5, Zerrin Özer, Ebru Gündeş…

Anlaşma gereği ödemelerini önden alan sanatçılar yeni bir dağıtımcıyla da anlaşamayınca çaresiz kaldı. Universal Music Türkiye Müdürü Nazan Hacıgüzeller’in de olayın şokunda olduğu belirtiliyor.

Yaklaşık 1 aydır müzik endüstrisinin gündeminde olan süreç şöyleydi;

TikTok, Universal Music Group (UMG) ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Taylor Swift, The Weeknd ve Harry Styles gibi ünlülerin müziklerini içeren videoları platformdan kaldırdığını açıklamıştı.

TikTok’un ve Universal Music Group’un lisans anlaşması sona ermiş ve taraflar arasında yeni bir anlaşma sağlanamamıştı. Universal Music Group, TikTok’un sanatçıların şarkılarına erişim için diğer sosyal medya uygulamalarının ödediği ücretin daha düşük bir seviyesini kabul etmeyi reddettiğini belirtmişti.

TikTok, Universal Music Group’u “yanıltıcı bir açıklama” yapmakla suçlarken, yeni karar çerçevesinde Universal Music Group müziğe ait olan tüm videoların sesini kapatma ve bu şarkılarla yeni videolar oluşturmayı engelleme kararı aldı.

Bugün gelinen noktada yeni bir adım atılmış değil.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ