Çekiç Magazin

SON DAKİKA

CUMHURİYETİN EZGİLERİ HER DİLDE YÜKSELDİ

07 Haziran 2023 | 12 kez görüntülendi.
CUMHURİYETİN EZGİLERİ HER DİLDE YÜKSELDİ

2022 yılında Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) Balat Kültür Evi’nde hayata geçirilen KoroBİZ, TimePR ve BMA Technology sponsorluğunda anlamlı bir konser verdi. Cumhuriyetin 100. Yılına armağan edilen ve ‘Ezgilerle Hikayemiz’ adını taşıyan konserde Anadolu coğrafyasında

 

Haziran 2023, İstanbul;

Genç kızların ve kadınların yaşam kalitelerini arttırarak kendilerini geliştirmelerine öncülük eden Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF); kalbine müziğin gücünü koyan KoroBİZ projesiyle toplumsal fayda yaratmayı sürdürüyor. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) Balat Kültür Evi’nde 2022 yılında hayata geçirdiği KoroBİZ Projesi, Cumhuriyetin 100. yılına armağan edilen ‘Ezgilerle Hikayemiz’ adlı konseriyle 25 Mayıs’ta Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Kültür ve Sanat Merkezi’nde dinleyici ile buluştu. TimePR ve BMA Technology’nin sponsor olduğu konserde söylenen ve Anadolu coğrafyasının farklı dil ve ezgilerinden oluşan tüm şarkılar, Anadolu halklarının dayanışma içinde kardeşçe yaşamasına adandı.

“Eşitlik, özgürlük ve adalet için Cumhuriyet”

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sevil Koca, KoroBİZ projesinin müziği, Anadolu dillerini, kardeşliği hem de gençleri kapsayan çok özel bir proje olduğuna dikkat çekti. “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, onu yüceltecek ve yaşatacak olan gençlerimizin söyleyecekleri şarkılar ile, hep birlikte Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarının, bir kez daha altını çizerek, ülkemizde farklı kültürlerinin bir arada var olduğu gerçeğini kutlayacağız” ifadelerini kullanan Sevil Koca, KoroBİZ ezgilerinin yükselerek yayılmaya devam edeceğinin de müjdesini verdi.

“Umudunuza sarılın”

Cumhuriyetin 100. Yıldönümü ve Aşık Veysel Yılı olarak kutlanan 2023 yılının tarihi bir önem taşıdığını vurgulayan Balat Kültür Evi Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Kıvırcık; “Biz bir kadın örgütüyüz ve kadınlar milyonlarca yıldır insanlığın yarattığı kültürün en önemli aktarıcısı ve taşıyıcısıdır. KoroBİZ Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından oluşturulurken amacımız, müzik yoluyla kültürler arası diyaloğa, ötekinin olmadığı bir dünya inşasına katkı koymaktı. Bunu bu salonda olanlar ve dışarıda destek olan yüzlerce insanın emeği ile mümkün kıldık. Denize iyilik damlasını attık. Damlalar büyüyecek ve gelişecek. Cumhuriyetimizin 100. Yılında kadınların ve tüm insanların özgürce yaşadığı, adil, demokratik ve eşitlikçi bir ülkeyi el birliği ile birlikte yeniden inşa edeceğiz. Umudunuza, inadınıza, yurttaşlık haklarınıza sarılın, savunun” ifadelerini kullandı.

“Topraklarımızın çoksesliliği gurur kaynağımız”

25 Mayıs’ta gerçekleşen ‘Ezgilerle Hikayemiz’ konserinin sponsoru TimePR ve Moda Soroptimist Kulübü Başkanı olan Sevda Solak da yaptığı konuşmada, “Sanat, Soroptimist organizasyonunun hedeflediği yaşamsal dönüşümün çok önemli bir parçası ve çocuklarımızı sanatla buluşturan bu projeyi TimePR olarak desteklemekten mutluyuz” dedi. Atatürk’ün ‘Yüksek Uygarlığın Merdiveni Sanattır’ sözlerini anımsatan Solak, “Ülkemizi daha ileriye taşımak için, çocuklardan başlayarak toplumumuzun sanatla olan bağını güçlendirmeliyiz. KoroBiz bu topraklarda konuşulan sekiz dilde şarkılar söyleyerek bize topraklarımızın çok sesliliğini tekrar yaşattı” ifadelerini kullandı.

Şarkılar 8 dilde söylendi

‘Ezgilerle Hikayemiz’ performansıyla büyük alkış alan KoroBİZ repertuarı farklı dillerde danışmanlık desteği veren farklı anadillere sahip koro dostları desteğiyle oluşturuldu. Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice, Ladino, Romanes, Rumca, Farsça anonim şarkıların çevirileri yapıldı ve notaları Cengiz Ünal ve Hrant Çizmeciyan tarafından koro için yeniden yazıldı. KoroBİZ çalışmalarını yürüttüğü, Balat Kültür Evi’nin içinde bulunduğu mahalleden ilham alan proje, çok dilli, çok kültürlü kolektif bir müzik yolculuğu sayesinde, toplumsal barışa, anlayışa ve iş birliğine katkı sağlamayı ve toplumsal kesimler arasındaki diyaloğu güçlendirmeyi hedefliyor.

Türkiye Soroptimist Kulüperi Federasyonu (TSKF):

Kadınların ve genç kızların hayatlarını geliştirmek için birlikte çalışan küresel gönüllü bir hareket olan Uluslararası Soroptimist Federasyonu (SI), 1921 yılında Oakland, Kaliforniya’da (ABD) kuruldu. Amerika, Avrupa, Afrika, Büyük Britanya ve İrlanda, Asya Pasifik olmak üzere beş federasyondan oluşan SI, 120 ülkede, yaklaşık 66 bin üyesi ile kadınları ve kız çocuklarını eğitmek, güçlendirmek ve etkinleştirmek amacıyla yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyetlerini sürdürmektedir. Adını Latince “sorore – kız kardeş” ve “optima – iyi niyet” kelimelerinden alan Uluslararası Soroptimist Federasyonu; Amerika, Avrupa, Büyük Britanya – İrlanda ve Güney Batı Pasifik olmak üzere beş federasyondan oluşmaktadır. Türkiye’de ilk kez 1948 yılında aydın Türk kadını, yazar Müfide Ferit Tek tarafından kurulan İstanbul Soroptimist Kulübü zamanla genişlemiştir. Uluslarlarası Soroptimist Avrupa (SI/E) üyesi olan ve 1953 yılında İstanbul ve Ankara kulüpleri ile kurulan TSKF, şu anda on iki şehirde, 32 kulübü ve bine yakın üyesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

TSKF Balat Kültür Evi

TSKF Balat Kültür Evi (BKE) eğitim ve iş birliği yoluyla kadınlar ve kız çocuklarına destek sağlayan bir TSKF projesidir. Bugüne dek Balat mahallesinde yaşayan çocuklara verilen gönüllü etüt ve eğitim destek programları, Balat kadınlarının kişisel, bilişsel ve ekonomik kalkınmalarına yönelik projeler ve kültür sanat etkinlikleri ile yüzlerce kişinin hayatına dokunmuştur.

www.balatkulturevi.org

 

TIME Public Relations (TimePR) “Listen, Create, Tell”​

İstanbul, Ataşehir’de faaliyet gösteren Lider Yaratıcı İletişim Danışmanlığı ve Halkla İlişkiler Ajansı’dır. 2007 yılında Kalamış’ta Sevda Solak tarafından kurulan TimePR, farklı sektörlerden ulusal ve uluslararası şirketlere halkla ilişkiler ve stratejik iletişim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. TimePR; faaliyet gösterdiği alanda stratejik iletişim yönetimi, itibar iletişimi, lider iletişimi, satın alma – birleşme ve halka arz (IPO) iletişimi, kriz iletişimi, işveren markası ve çalışan iletişimi, paydaş iletişimi, kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik iletişimi, pazarlama iletişimi, medya ilişkileri yönetimi, metin yazarlığı, lansman ve etkinlik iletişimi konularına odaklanmaktadır.

www.timepr.com

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ