Çekiç Magazin

SON DAKİKA

CİNSEL DURGUNLUK SONA ERDİ

15 Nisan 2024 | 58 kez görüntülendi.
CİNSEL DURGUNLUK SONA ERDİ

Cinsel durgunluk pandemiyle beraber hayatımıza giren bir kavramlardan biri. Gerek aşının etkisi gerek eve kapanmayla gelen depresyon duygusu gerek ekonomik kaygılar gerekse insanların birbirine dokunmaktan çekinir olması, son yıllarda kişiler arası cinsel mesafeyi bir hayli açmıştı. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya bakılırsa cinsel durgunluk çağı sona ermiş görünüyor.

11 milyonu aşkın kullanıcısıyla Avrupa’nın lider kaçamak ilişkiler platformu olan Fransız menşeli Gleeden’ın Türkiye’deki kullanıcıları arasında yaptığı araştırmaya göre, son birkaç yıla damgasını vuran cinsel soğukluk yavaş yavaş ortadan kalkıyor, insanlar eski cinsel tempolarına geri dönüyorlar.

Bu araştırmaya katılan 1.167 kadına ve 2.543 erkeğe yöneltilen sorulara verilen cevaplar genel eğilimi ortaya koyuyor.

2022 yılında yapılan Gleeden araştırmasına göre katılımcıların %23’ü son bir yılda hiç cinsel deneyim yaşamadığını belirtmişti. 2024 Mart ayında aynı konuda yapılan araştırmaya göre bu oran şimdiden %12’ye düşmüş görünüyor.

Gleeden Alper AKYÜZ: 2022’deki araştırmada, “Son bir yılda cinsel etkinliğinizde değişiklik oldu mu” sorusuna, katılımcıların %41’i “Azaldı” diye cevap vermiş, %48’, “Değişmedi” demişti. Pandeminin nimetlerinden faydalananlar sadece %11 seviyesindeydi.

Aynı kişilere sorulan “Cinsel etkinliğiniz neden azaldı” sorusuna katılımcıların %38’i seks yapmak için kendilerini çok yorgun hissettiklerini, %22’si salgın endişesiyle başkalarıyla temas kurmadıklarını, %18’i beraber olabileceği kimseyle tanışamadığını söylemişti.

Gleeden Alper AKYÜZ: Son yapılan araştırmada sorulan “Son bir yılda cinsel etkinliğiniz değişti mi” sorusuna artık katılımcıların %62’si “Arttı” diye cevap verebiliyor.

Yine aynı ankette, düzenli ilişki yaşayan kişilere sorulan “Son bir yılda cinsel ilişki frekansınızda değişiklik oldu mu” sorusuna %58 “Yükseldi” diyerek görüş belirtiyor.

 

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ