Çekiç Magazin

SON DAKİKA

“Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz”

11 Mart 2024 | 6 kez görüntülendi.
“Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz”

Meşher, Göz Alabildiğine İstanbul sergisi kapsamında “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli yeni bir etkinlik serisi düzenliyor. İlhamını şehrin manzaralarındaki detaylarda saklı hayvanlardan alan etkinlikler, İstanbul’a, şehrin havada, karada ve denizde yaşayan sakinlerinin gözünden bakmaya dair bir düşünme imkânı sunuyor. Etkinlik serisi Kedi filminin gösterimiyle başlıyor.

İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher, güncel sergisi Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar kapsamında düzenlediği etkinliklere bir yenisini daha ekliyor. Yetişkinlere özel hazırlanan “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli etkinlik serisi, ilhamını sergideki eserlerde manzaraya eşlik eden canlılardan alıyor. Etkinlikler, sokakların dört ayaklı sakinlerinin yanı sıra denizde yaşayan, gökyüzünde süzülen canlıların İstanbul deneyimlerini gözlemlemeyi amaçlıyor.

İstanbul’un “ünlü” kedileri

Şehrin parçası olan diğer canlıların gözünden İstanbul’a bakmayı deneyen etkinlik serisi, Kedi filminin gösterimiyle başlıyor. Ceyda Torun yönetmenliğindeki 2016 yapımı belgesel film, İstanbul’un çeşitli muhitlerinde yaşayan dört ayaklı sakinlerin günlük hayatına odaklanıyor. Film gösterimi, 14 Mart Perşembe saat 19.00’da Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Oditoryumu’nda gerçekleşecek. Gösterim, ANAMED’den editör ve tarihçi Özge Ertem’in sunuşuyla başlayacak. Meşher’in SU Gender Cins Adımlar ekibiyle birlikte hayata geçirdiği “Sanatçı Kadınların İzinde Beyoğlu” etkinliğindeki hikâye anlatıcılarından olan Ertem, belgesele şehrin ve Beyoğlu kedilerinin dünyasından bir kapı aralayacak.

Denizden ve gökyüzünden bir bakış

Serinin devam etkinlikleri ise Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğinde yapılacak. Nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerde, İstanbul Boğazı’nın yunusları ve Marmara Denizi ile Karadeniz arasında Boğaz üzerinden uçan yelkovan kuşları gözlemlenecek.

*Serinin diğer etkinliklerine yönelik tarih ve detaylar ilerleyen günlerde duyurulacaktır. Güncel bilgiler için Meşher’in web sitesi ve sosyal medya hesapları takip edilebilir.

*Kedi filmi fotoğrafları: Charlie Wuppermann/Alp Korfalı

Meşher Hakkında

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Meşher, tarihsel araştırmalardan çağdaş sanata uzanan sergileri ve yayınlar, atölyeler, konferanslar gibi kapsamlı paralel etkinlikleriyle zamanlar ve kültürler arasında yeni bir diyalog zemini sağlamayı amaçlıyor. Adını Osmanlı Türkçesinde “sergi mekânı” anlamına gelen kelimeden alan Meşher, faaliyetlerini disiplinlerarası yaklaşımıyla Eylül 2019’dan itibaren sürdürüyor. Ortaçağdan günümüze uzanan bir zaman aralığında, geniş bir konu yelpazesinde sergiler sunuyor. Çok yönlü programı, araştırmaya dayalı akademik yönü ve yayınlarıyla Meşher, bir referans noktası olarak kültür ve sanat ortamına katkıda bulunuyor.

İstiklal Caddesi’nde yer alan Meşher’de, ziyaret, etkinlik ve sergi turları ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Sergi Hakkında

Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisinin küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı, danışmanlığını ise Bahattin Öztuncay üstleniyor. Ömer Koç Koleksiyonu’nda yer alan çeşitli nadide eserlerden oluşan sergi, İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsıyor. Şehrin zengin bir görsel kaydı niteliğindeki sergide geniş açılı İstanbul manzaralarını gösteren tablolardan gravürlere, nadir kitaplardan albümlere, panoramik fotoğraflardan Yadigâr-ı İstanbul objelerine 100’ün üzerinde eser yer alıyor. Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi, 26 Mayıs 2024’e kadar görülebilir.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ