Çekiç Magazin

SON DAKİKA

BANU ZEYTİNOĞLU ve MURAT LOSTAR’IN HERKESİ İLGİLENDİREN EĞLENCELİ SİBER GÜVENLİK PROGRAMI “TEKNOLOJİNİN ŞAPKALARI”, HER PAZARTESİ SABAHI AÇIK RADYO’DA!

09 Aralık 2022 | 62 kez görüntülendi.
BANU ZEYTİNOĞLU ve MURAT LOSTAR’IN  HERKESİ İLGİLENDİREN  EĞLENCELİ SİBER GÜVENLİK PROGRAMI “TEKNOLOJİNİN ŞAPKALARI”,  HER PAZARTESİ SABAHI  AÇIK RADYO’DA!

 

İki eski dostun, Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın, her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojileriyle güvenli ilişki kurmanın yolları üzerine konuştukları radyo programı “Teknolojinin Şapkaları”, her pazartesi saat 10.30’da Açık Radyo’da! Zeytinoğlu ve Lostar şifreleme, yedekleme, güvenli online alışveriş gibi herkesi ilgilendiren kritik konulara eğlenceli, gündelik bir anlatımla ışık tutuyor ve hap bilgiler paylaşıyorlar. “Teknolojinin Şapkaları”nda Banu Zeytinoğlu, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hepimizin aklına takılan basit ama önemli soruları soruyor, Murat Lostar ise bu soruları temel bilgilerle, teknolojik terimlere girmeden, kolay anlaşılır bir dille yanıtlıyor. “Teknolojinin Şapkaları”, radyo yayının ardından acikradyo.com’da ve Spotify’da da podcast serisi olarak yerini alıyor.

 

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar, 2005-2012 yılları arasında hazırlayıp sundukları “Teknolojinin Karanlık Yüzü” adlı programın ardından, tam 10 yıl sonra “Teknolojinin Şapkaları”yla yeniden teknoloji dünyasında güvende kalmanın yollarını konuşuyorlar. Siber güvenliğin, bilgi ve iletişim teknolojilerinin iyi yönlerinin, dikkat edilmesi gereken risklerle bunlara karşı alınabilecek önlemlerin en kolay anlaşılır haliyle konuşulduğu program, her yaştan ve her bilgi düzeyinden teknoloji kullanıcılarına hitap ediyor. “Teknolojinin Şapkaları” her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojilerinin farklı kullanım şekillerine, bu teknolojiyi nasıl güvenli bir şekilde kullanabileceğimize ve kullanırken bilgilerimizi nasıl koruyabileceğimize odaklanıyor. İki eski dostun, sohbet havasında geçen eğlenceli programında Banu Zeytinoğlu “halkın sesi” oluyor ve teknolojiyle günlük hayattaki ilişkimize dair sorular soruyor. Türkiye’nin en kuvvetli ve eski bilgi güvenlik şirketinin sahibi Murat Lostar da bu sorulara verdiği basit ve kısa yanıtlarla merak edilen bu önemli konulara açıklık getiriyor.

 

Programın adını “hacker” teriminden yola çıkarak “Teknolojinin Şapkaları” koyduklarını söyleyen Murat Lostar bunun sebebini ise şu sözlerle anlatıyor: “80’lerde bilgisayar dünyasına girdiğimde bana ‘hacker’ denmesinden gurur duyuyordum çünkü bu terim, bir şeyin içini, dışını, sistemini çok iyi bilen, gözü kapalı söküp takabilen anlamına geliyordu. Fakat aynı dönem bilişim suçları da başladıktan sonra özellikle ABD basını ‘hacker’ kelimesini kötü niyetli, suçlu anlamında kullanmaya başladı. Oysa hacker illa ki kötü niyetli olmak zorunda değil, iyi niyetli de olabilir. Bu nedenle bilgi güvenliği dünyası kovboy filmlerinden esinlenerek iyi niyetlileri beyaz şapkalı, kötü amaçla hacker’lık yapanları ise siyah şapkalı olarak adlandırdı. Ancak bilişim dünyasında sadece bu iki renk yok: Kırmızı bereliler ve mavi bereliler de bir ülkenin kendi içinde yaptığı tatbikatlarda kullanılan terimlerden esinle ortaya çıktı. Aynı zamanda beyaz şapkalı olan mavi bereliler kurumların siber güvenlik seviyesini yükseltmek için çalışırken, yine beyaz şapkalı olan kırmızı bereliler ise güvenlik açıklarını tespit edebilmek adına kurumlara saldırarak sorunların tespit edilmesi için çalışıyorlar. Böylece iki taraf birbirini test ediyor. Bir de gri şapkalar var: Hayatının bir döneminde başında siyah şapka olup sonra beyaz şapkalı olanlara da gri şapka denir çünkü o hiçbir zaman pirüpak beyaz olmuyor.”

 

Her pazartesi sabahı 10.30’da Açık Radyo’da (95.0) yayımlanan “Teknolojinin Şapkaları”nın tüm bölümleri, podcast serisi olarak acikradyo.com’da ve Spotify’da kaçıranları ve yeniden dinlemek isteyenleri bekliyor.

 

BANU ZEYTİNOĞLU HAKKINDA

İş hayatına 1989 yılında Esbank’ta başlayan Banu K. Zeytinoğlu, 1996 yılında Viyana’ya yerleşerek Avusturya’nın ilk Türk sermayeli bankası Esbank AG.’yi kurdu. 1996 – 2002 yılları arasında Viyana’da bankacılık yaşantısı dışında, Avusturya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği başkanlığını yürüten Banu K. Zeytinoğlu, bu bünye altında birçok kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirdi. 2002’de bankacılık alanındaki misyonunu tamamladığını düşünerek Türkiye’ye dönen Banu K. Zeytinoğlu, 2003 yılından itibaren kültür-sanat ve eğitim odaklı PR çalışmalarına başladı ve 2009 yılında bkz. İletişim’i kurdu. Banu K. Zeytinoğlu, 2005 yılında Radyo Foreks’te başlayan radyo programcılığını, 2012 yılına kadar Açık Radyo’da Murat Lostar ile birlikte hazırlayıp sunduğu “Teknolojinin Karanlık Yüzü” adlı programda sürdürdü. Zeytinoğlu ve Lostar’ın radyo yolculuğu, Kasım 2022’den itibaren Açık Radyo’da “Teknolojinin Şapkaları” isimli programla devam ediyor.

 

MURAT LOSTAR HAKKINDA

Türkiye’de siber güvenlik konusunda akla gelen ilk isimlerden biri olan Murat Lostar, 1998’den bu yana bilgi güvenliği, BT yönetişimi ve iş sürekliliği alanlarında danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri veren Lostar Bilgi Güvenliği A.Ş.’nin kurucusudur.

 

 

 

Bilgi için:        acikradyo.com.tr/program/teknolojinin-sapkalari

open.spotify.com/show

 

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ