Çekiç Magazin

SON DAKİKA

BALKANLARIN GENÇ KÜLTÜR ELÇİSİ…

20 Aralık 2022 | 91 kez görüntülendi.
BALKANLARIN GENÇ KÜLTÜR ELÇİSİ…

Samsun Balkan Türkleri Derneği’nce düzenlenen “Dayanışma Gecesinde”, Rumeli Balkan müziğinin en genç kültür elçisi, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100.Yıldönümü’nde, profesyonel sanat yaşamında 20.Yılını kutlayacak olan Rumelili Cüneyt Şentürk’e, Balkan Türkleri Kültürüne verdiği katkıdan dolayı kristal plaket verildi.

“20.Sanat Yılını kutluyor.”

Sahnelere amatör den bugüne 30 yıl, profesyonel anlamda ise 2023 yılında Cumhuriyetimizin Kuruluşunun
100. Yıldönümü ile birlikte 20. Sanat yılını kutlayacak olan Rumeli Sanatçısı Cüneyt Şentürk, ayni zamanda fahri olarak Rumeli Balkan Trakya müziğinin en genç kültür elçisi seçildi.

“Trakya’da Rumeli Sanatçısı
Cüneyt Şentürk devri başladı.”

Arnavut ve Boşnak kökenli, Rumeli Türküleri yorumlarıyla ünlü Türk halk müziği sanatçısı, merhum Arif Şentürk’ten sonra, Trakya’da Rumelili Sanatçı Cüneyt Şentürk devri başladı.

Türkiye’ye Balkan müziğini muhteşem yorumları ile sevdiren, yaptığı TV programları, yurt içinde ve yurt dışında katıldığı birçok ulusal programlar, konser ve etkinlikler ile uluslararası ödüller alan, Bulgarca, Makedonya, Boşnakça ve Arnavutça dillerinde de eserler seslendiren, Ülkemizde de halk tarafından oylanarak seçilmiş sanatçı unvanına sahip olan, katıldığı her platformda ise kendinden bahsettiren, özellikle sahnesi ile 7’de 70’e herkesi büyüleyen Rumeli Sanatçısı Cüneyt Şentürk, “sahnelerde, 20’inci Sanat yılını kutlamanın, onurunu ve gururunu yaşadığını söyledi.”

Cüneyt Şentürk Kimdir;

1980 yılında İstanbul, Üsküdar’da dünyaya gelen Kadıköy’de büyüyen Cüneyt Şentürk aslen Makedonya göçmeni bir ailenin çocuğudur. Ayrıca bir kız kardeşi vardır. Lise dönemlerinde akordeon ve org çalmış, aynı zamanda şarkı söylemeye başlamıştır. Cüneyt Şentürk, 5 dilde Balkan eserleri seslendirebilme yeteneğine sahiptir.

Ortaokul ve Lise dönemi Türk müziğin Usta ismi Ali Erköse’den şan dersi alan Şentürk, Üniversite dönemi Erdoğan Eskimez’den (İTÜ Öğretim Görevlisi) Özel Şan eğitimi almıştır. TRT Müzik kanalında tüm Türkiye’ye Balkan müziğini muhteşem yorumları ile sevdiren günümüzde canlı performansları, konser ve özel gecelerin vazgeçilmez isimlerinden olan Şentürk, Rumeli Balkan ve Trakya şarkıları ile süslenmiş olan ezgileri en iyi şekilde temsil eden sanatçılarımızdandır.

Sözleri kendisine ait olan “Menka” şarkısı ile ilk ödülünü 2010 yılında
“En iyi Balkan Sanatçısı” ödülünü kazanan sanatçının kendisi için çok anlamlı olan 2019 Eylül ayında Karadağ Ulqin de
13 ülke tarafından düzenlenen barış festivalinde “Hopsa” şarkısı ile son ödülünü almış, toplam 17 ödül ve kendisine ait 40’tan fazla söz-bestesi bulunmaktadır.

Cüneyt Şentürk, geçmişten günümüze , Kuruluşundan bugüne Rumeli TV de Balkan express programı ile tüm sevenleri ile muhteşem bir programa imza atmıştır. Konuk olarak Katıldığı ULUSAL kanallarda ve TRT Müzikte sevenlerine birbirinden güzel eserlerini seslendirmiştir.

EGC Prodüksiyon Music Film Yapım Şirketinin sahibi olarak iş hayatını devam etmekte olan başarılı Sanatçı Cüneyt Şentürk’ün, aynı zamanda Makedonya’da çektikleri, Senaryosu Eşi Banu Şentürk’e ait iki ödül alan “Balkanlarda Ayak Sesleri” isimli kısa metraj filminde başrolde usta isim Selahattin Taşdöğen oynadı.
Yine Senaryosu Eşi Banu Şentürk’e ait olan, Yapımcılığını da Cüneyt Şentürk’ün üstlendiği Kahramanmaraş’ta çekilen “Külahıma anlat” filmi sinemalardan sonra, TV kanallarında yer alacak. Yakın zamanda da Trakya’da gerçek, “Trakya Komedisi” film projesini hazırlama aşamasındadır.

2023 yılının Ocak ayında da kendisi için çok önemli olan “Varna Kızı” şarkısı ile çıkış yapacak olan ünlü Sanatçı Cüneyt Şentürk, hayatını büyük aşkım dediği 2019 yılının Şubat ayında Senarist Banu Şentürk ile birleştirdi. Şentürk, 25 Kasım 2019 tarihinde ise baba olma heyecanını yaşamıştır. Şentürk çifti dünyaya gelen ilk oğullarının ismini ise adeta bir vefa göstergesi olarak Mustafa Kemal koymuşlardır. 2020 yılında dünyaya gelen ikinci Oğulları “Atahan” ile 11 Aralık 2020 de oğlunun şans getireceğine inandığı “Ayrılık” albümünü doğduğu gün piyasaya çıkarmıştır.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ