Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Balkan ülkelerinden Bilecik’e kültür gezisi

17 Eylül 2022 | 25 kez görüntülendi.
Balkan ülkelerinden Bilecik’e kültür gezisi

Balkan Ülkelerinden; Bosna Hersek, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan’dan toplam 10 kişiden oluşan; gazeteci, basın mensubu, köşe yazarı, turizm direktörü; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) himayelerinde Bilecik Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Bilecik’e turizm info turu gerçekleştirdiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) himayelerinde ‘’Osmanlı Başkentleri Buluşuyor’’ teması ve turizm destinasyon stratejileri kapsamında hayata geçirilen projenin ilk ayağı Bilecik oldu.

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bir uç beyliği iken; üç kıtaya, altı aşırı aşkın süre içerisinde; hak, adalet, hoşgörü yayan şanlı Osmanlı Devleti’nin filizlendiği ve ilk kuruluşuna şahitlik eden Bilecik şehri başta olmak üzere, Devlet-i Aliyye Osmaniye’ye başkentlik yapan kadim şehirler Bursa, Edirne, İstanbul’u kapsayan 13-18 Eylül tarihleri arasında 6 günlük turizm destinasyonunda Balkanlardan gelen turizm tanıtım amaçlı basın mensupları; dört şehrin ortak kültürel mirası olan değerleri yeninde turizm ve kültür amaçlı inceleme, tanıma ve ülkelerinde bu destinasyonu tanıtma fırsatı bulacaklar.

“Bilecik’e Hayran Kaldılar”

Bulgaristan temsilcileri Martın Raykov, Tanya Petrova , Sırbistan temsilcileri Jasna Vucıc, Jelena Cerovına, Bosna Hersek temsilcisi Emıra Azganovıc ve Romanya temsilcileri Carol Eduard Cıocırlan, Alexandra Elena Chıpaıla Bilecik’in tarihine ve turizm değerlerine hayranlıklarını gizleyemediler. Bilecik gezi programında öncelikle Bilecik’in tarihi ve etnografik değerlerini yaşam tarzlarını konu alan Yaşayan Şehir Müzesi, II. Abdülhamid Han’ın öz hemşerilerim olarak tanımladığı Bilecik’e 1907 yılında yaptırmış olduğu Saat Kulesi ile 1905 yılında yaptırmış olduğu Rüştiye Mektebi’ni gezme fırsatı buldular. Ardından hem kuruluşa hem de kurtuluşa şahitlik eden eski yerleşim yeri olarak Yanık Şehir olarak adlandırılan bölgede bulunan Osmanlı Devleti’nin ilk mimari eserleri arasında yer alan Orhangazi İmareti, Orhangazi Camii ve Hamamı, Süleymanpaşa Hamamı, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olan Şeyh Edebali Hazretleri’nin ve Eşi Ildız Hatun ile Osman Gazi’nin eşi Bala Hatun’un türbelerini ziyaret ettiler.

Ardından Bilecik’in yöresel tatlarını tatma fırsatı bulan heyet Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna şehitlik eden yörükler diyarı Söğüt’e geçerek Kayı Boyu’nun lideri, Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi Han’ın türbesini ziyaret ederek rehberler eşliğinde bilgi aldılar. Türbe içerisinde bulunan Ertuğrul Gazi’nin kıymetli eşleri Halime Hatun, Osman Gazi’nin manevi kabri ve silah arkadaşlarını görme fırsatı buldular. Söğüt’ün Hamidiye Külliyesi ve diğer mimari yapıları hakkında da bilgi alan heyet son olarak dönem dizilerinin kostümlerini tasarlayan Han Sanat alp kıyafetleri ve dönem dizi kostümleri imalathanesini ziyaret ettiler. Stüdyoda heyet kıyafetleri deneyerek fotoğraf çektirdiler. Bilecik programının ardından sırasıyla Bursa, Edirne ve İstanbul’u ziyaret etmek üzere heyet Bilecik’ten ayrıldı.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ