Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Aşkı Konuşanlar Konferansı’nda İyilik ve Özgürlük Konuşuldu!

01 Mart 2023 | 45 kez görüntülendi.
Aşkı Konuşanlar Konferansı’nda İyilik ve Özgürlük Konuşuldu!

Hepimizi derinden etkileyen afetin yaralarını sarmak için dört bir koldan canla başla uğraş veren oluşumlardan biri de tarihleri ötelenen 15’inci 360 Dereceden Aşk Festivali. Festival; kurucu küratörü Işık Gençoğlu tarafından başlatılan UNUTMAMA HAREKETİ kapsamında, sanat ve ilham aracılığı ile yaptığı her eylemde, yaşamı değişen, özgürlükleri zedelenen milyonlarca insanı onurlandırmaya, onlara derman olmaya gayret ediyor. Festivalin önemli bacaklarından biri olan ve 28 Şubat günü, festival ana mekân sponsoru Pera Palace Hotel’de gerçekleşen Aşkı Konuşanlar Konferansı’nda; eylemlerinde iyilik taşıyan ve fikirleri ile ilham olan değerli konuşmacılar festivalin bu seneki teması olan ÖZGÜRLÜK kavramı ışığında, bu zor günlerde bütüne nasıl sürdürülebilir fayda yaratabileceğimiz konusunda taze bir bilinç oluşturmamıza katkıda bulundular.

Özünde barındırdığı iyilik ve paylaşım kavramları ile yola çıkan İstanbul’un Kültür, Sanat, Tasarım ve Yaşam Festivali 360 Dereceden Aşk || Love360Fest onlarca kültür-sanat-tasarım profesyonelinin, yüze yakın eserin, pek çok kurum ve STK’nın katılımıyla ve Istanbul Concept organizasyonunda bu sene on beşinci kez gerçekleşiyor. 2023 teması; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılı olması sebebiyle ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir!” sözünden ilhamla; Özgürlük Senin Karakterindir!

14 sene önce anlamının altı boşaltılan “AŞK” kavramına itibarını sanat yoluyla iade etmek fikrinden doğan; bugüne kadar fikir annesi, Festival Kurucu Küratörü Işık Gençoğlu’nun aşka, iyiliğe olan inancı ve uğraşları ile kesintisiz bir şekilde süren 360 Dereceden Aşk Festivali’nin üç farklı alanda devam etmekte olan sergileri, etkinlikleri ve performanslarının yanı sıra önemli bacaklarından biri de her sene özgün çizgileri ile fark yaratan, ilham veren, yaşama aşkla bağlı özel isimleri ağırladığı Aşkı Konuşanlar Konferansı. 28 Şubat günü gerçekleşen konferansta birbirinden kıymetli konuşmacılar festivalin bu seneki teması olan ÖZGÜRLÜK kavramı ışığında, bu zor günlerde sürdürülebilir fayda yaratabileceğimiz her türlü alana kanalize olabilmemiz ve umudumuzu yitirmememiz için acıdan dağılmış zihinlerimize ışık tuttular.

Gün boyu süren konferansta;

 • Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer rehber köpeği Kara ile karanlıkları nasıl aydınlığa çevirebileceğimizi,
 • Arya Kadın Yatırım Platformu kurucu ortaklarından Münteha Adalı özellikle de bu yeniden yapılanma döneminde özgürlük için deli olmak gerektiğini,
 • TOÇEV Kurucu Başkanı Ebru Uygun bir birey olarak kabul edilmesi gereken çocuğun eğitiminde özgürlük kavramının önemini ve kurucusu olduğu Vakfın afet döneminde ve akabinde planladıkları sürdürülebilir projeleri,
 • Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör gerçek özgürlük için değişimin ve çalışmanın önemini,
 • Gazeteci ve Sonsuz Aşk Rasim’im kitabının yazarı Ebru Kazancıbaşı Öztekin yas acısından özgürleşmenin yollarını,
 • Motosikleti ile tek başına dünyayı dolaşan Akademisyen Asil Özbay bir kadın olarak yol yapabilme özgürlüğünü,
 • Akademisyen ve Sosyal Girişimci Dr. Itır Erhart gönüllülük aşkını ve kurucularından olduğu İhtiyaç Haritası’nın afet odağında yaptığı gönüllü çalışmaları,
 • El Ele Federasyonu Yön. Kurulu Başkanı Ayfer Doğan bugünlerde toplum gündeminde öne çıkan koruyucu aile olabilmenin koşullarını

anlattılar.

*** Konferans; performans sanatçısı Arbil Çelen Yuca’nın afet zamanlarında umudun korunmasına yönelik, büyüleyici teatral anlatısı ve gitar eşliğindeki canlı performansı ile son buldu.

Sahne alan tüm konuklar, dinleyicilere ilham olurken pek çok konuda taze bir bilinç oluşturmamıza da katkıda bulundular.

Değişmeyen sloganı #iyilerkazanacak olan konferansta Toçev ve İhtiyaç Haritası’na salonda stantlar kurularak, afetzedeler için destek sağlandı.

***

15’inci 360 Derece Aşk Festivali’nden Notlar:

 • Festival bu sene 18 Mart’a kadar sürecek. Devam etmekte olan sergilerdeki, eser gelirleri ile afetzedelere destek olan sanatçıların yapıtları ana mekân sponsoru Pera Palace Hotel-Galata Fuaye’de 18 Mart’a, Istanbul Concept Gallery’de ve Istanbul Concept Studio’da ise 11 Mart’a kadar görülebilir.
 • 9-11 Mart tarihleri arasında, performans sanatçısı Arbil Çelen Yuca festival teması “Özgürlük Senin Karakterindir” doğrultusunda, 48 saat kesintisiz sürecek “Döngüde Hür-Sen” isimli iddialı bir sanat performansı gerçekleştirecek. Yuca, 9 Mart günü Pera Palace Hotel’de kuracağı yaşam alanına yerleşecek ve o alanda 48 saat boyunca yaşayarak, yazılı sözlü iletişim kurmaksızın eserini üretecek. Multidisipliner sanatçı Yuca; Pera Palace Hotel gibi kamusal bir alanda, yaşadığımız topraklardan yola çıkarak özgürlüğün mekânsal ve sosyal etkileşimle alakasını, bireyin hikayesini başka türlü anlatabilmek için yöntem arayışını ve bu yöntemlerde özgünlüğünü sorgulayacak. Yuca, performansına bu 2 gün süresince şahitlik edenlere, izlenirken özgür olmanın, kendin kalabilmenin mümkünlüğünü irdeletecek. Sanatçının ana sorusu: “Kişi özgürlüğünün sınırları olduğunu saydığı alanda kendini tanımaya dair söz harici enstrümanlar kullanarak, göz önünde yaşayarak daha da kendisi olmayı deneyimleyebilir mi?” Performans esnasında ürettiği eserin satışından afetzedelere destek verecek olan sanatçı, 11 Mart, Cumartesi günü saat 19.00’da 48 saatlik performansını özel bir dinleti ve anlatı ile tamamlayacak.
 • Istanbul Concept yine #UnutmamaHareketi kapsamında; haber spikeri Gözde Şeker’in Hatay’da çektiği, üstünde herhangi bir müdahalesi olmayan ve olana dair delil niteliğindeki fotoğrafı Sanat Okur platformu ile birlikte, 100 edisyon olarak basıp adedi 10.000 TL’den satışa sunuyor. Elde edilen gelir deprem bölgesinde yaralara şifa olması ümidiyle İhtiyaç Haritası’na destek olarak aktarılacak.

İyiliğe sahip çıkmaya sizleri de festivalimize bekliyoruz.

Konferans görselleri için link: https://we.tl/t-ELUx45gmuI

EDİTÖRE İLAVE NOTLAR

 • Pazarlama trendlerinin dışında durarak kalp sembolü kullanmayan festival; fikir annesi Işık Gençoğlu küratörlüğünde, Istanbul Concept ve İstanbul Yaratıcı Endüstriler Derneği organizasyonu ile ve ayrıca Danışma Kurulu’ndaki Esin Çelebi Bayru, Pınar Kartal Timer, Dr. Itır Erhart, Ecmel Ayral, Bahadır Kaleağası, Oğuzhan Kayan gibi değerli isimlerin katkılarıyla gerçekliyor. Tam 14 yıldır kesintisiz bir şekilde süren, her sene farklı bir tema ile zenginleşerek gerçekleşen 360 Dereceden Aşk Festivali || @Love360Fest’in ana mekân sponsoru geçen yıl olduğu gibi bu sene de 130 yıllık tarihi ile Cumhuriyetimizin kuruluşuna da tanıklık etmiş olan Pera Palace Hotel. Istanbul Concept Gallery ve Istanbul Concept Studio ise festivalin diğer mekanları.
 • Festivalin fayda yaratan bacaklarından biri olan LOVERS BAZAR bu sene 10 Şubat günü hemen afet bir destek organizasyonuna dönüştürüldü. Pera Palace Hotel balo salonu iki gün boyunca Akademisyen ve Sosyal Girişimci Dr. Itır Erhart önderliğinde İhtiyaç Haritası’nın ayni ve nakdi destek toplama alanı olarak değerlendirildi. İki gün boyunca yapılan canlı yayınlar ile online olarak da afetzedeler için destek sağlandı.
 • Mansur Yalçın, Ayşe Acar ve Metin Bobaroğlu’nun ilham veren ve aydınlatan eşsiz sohbetleri ile O HER YERDE SOHBETLERİ her Cumartesi, Pera Palace Hotel’de gerçekleşti, ruhlara şifa oldu.
 • Love Mafia topluluğu ile planlanan çember buluşması daha çok kişiye ulaşabilmek ve bütüne yaratılan faydanın artması için 19 Şubat akşamı online webinar olarak düzenlendi. Love Mafia’nın uzman rehberleri eşliğinde, “özgürlük” kavramı ışığında yapılan bu buluşmada çok değerli konuşmacılar kendi yetkinlik ve etki alanlarından aktardıkları ile dinleyicilerin afet odağında etkili bir #yolharitası çıkarmamıza katkıda bulundular.
 • Festival milyonlara ulaşıyor: MODYO TV her yıl metrobüs, vapur vb. toplu taşıma araçlarında görünürlüğümüzü sağlayarak festivale destek oluyor.

SİSTEM 9 desteği ile de festival duyuruları şehrin dört bir yanındaki dev LED ekranlardan İstanbullularla buluşuyor.

Festival, toplumsal bilinci arttırma, halkı sanata yaklaştırma, iyiyi gösterme ve özendirme, doğruyu takdir etme amacıyla hareket ediyor. Bunun için en doğru cümlelerin «AŞK» ögesi ile kurulduğunun farkında olarak AŞKA İNANANLARI bir araya getiriyor ve sanat/tasarım aracılığıyla dünyaya BARIŞ çağrısı yapıyor; Aşk ile, Sanat ile, Hayvanlar ile, Doğa ile Barış! Sıfır Açlık için Çalış! gibi mesajlar vermeye çalışıyor.

Istanbul Concept hakkında

Istanbul Concept (IC), Türkiye ve yurt dışından sanatçı ve tasarımcıları İstanbullularla buluşturan, multidisipliner, dinamik ve yenilikçi bir kurumdur. IC, sergiler ve çeşitli proje bazlı etkinlikler aracılığıyla kültür ve estetiği teşvik ederek, evrensel bir yaklaşımı benimseyerek benzersiz hikayeler yaratmayı ve anlatmayı hedefliyor. Zengin bir yerel ve uluslararası sanatçı ve tasarımcı portföyüne sahip olan IC, tüm etkinliklerinde trendleri, teknolojik yenilikleri ve kültürel yayın ve danışmanlık alanlarına yeni bakış açılarını bir araya getiriyor. IC, “samimiyet ve insana değer verme” ilkesinin rehberliğinde, felsefesiyle uyumlu, sosyal açıdan ilgili projeleri destekleyerek sorumluluk alır.

 

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ