Çekiç Magazin

SON DAKİKA

Alev Akıllıoğlu

30 Ekim 2023 | 32 kez görüntülendi.
Alev Akıllıoğlu

İstanbul doğumlu Alev Akıllıoğlu müzik eğitimine Müjdat Gezen Sanat Merkezi ile başladı. 1 yıl eğitimin ardından eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarın’da devam etti ve Temel Bilimler bölümünden mezun oldu. Bugüne kadar birçok sahne deneyimi olan sanatçı profesyonel isimlerle yoluna devam etmektedir.

Alev Akıllıoğlu’nun söz ve müziği Sezen Aksu imzalı, aranjesi Okay Barış’a ait olan “Hayır” isimli yeni tekli’si Pia Music Production etiketi ile müzikseverlerin beğenisine sunuldu.
Yıllardır Fedon’la aynı sahneyi paylaşan Alev Akıllıoğlu’nun söz ve müziği Sezen Aksu’ya, aranjesi Okay Barış’a ait olan “Hayır” isimli yeni tekli’si Pia Music Production etiketi ile müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Fotoğraf çalışmaları Safa Gülsoy imzası taşımaktadır.
BIOGRAPHY
Born and raised in İstanbul, Alev Akıllıoğlu started getting her music training at Müjdat Gezen Art Center. After having one year of education, she attended Istanbul Technical University Turkish Music State Conservatory and graduated with a Bachelor’s Degree in Liberal Arts. The artist, who has a lot of experience on stage, continues her path by working with professional performers.
Alev Akıllıoğlu’s new single titled “Hayır”, written/composed by Sezen Aksu and arranged by Okay Barış, was presented to music lovers with Pia Music Production label.
PRESS RELEASE
Alev Akıllıoğlu, who has been performing with Fedon for years, has a new single titled “Hayır”. The single, written/composed by Sezen Aksu and arranged by Okay Barış, has been released under Pia Music Production label for all music lovers. The photographs were taken by Safa Gülsoy.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ