Çekiç Magazin

SON DAKİKA

“1984-Büyük Gözaltı” 9 Ekim’de İstanbul Fişekhane’de

02 Ekim 2023 | 20 kez görüntülendi.
“1984-Büyük Gözaltı” 9 Ekim’de İstanbul Fişekhane’de

George Orwell’ın kült distopik romanı “1984”ten Dünya Perdecileri tarafından tiyatroya uyarlanan “1984-Büyük Gözaltı”, 9 Ekim’de İstanbul Fişekhane’de sahnelenecek.  Yönetmenliğini Rutkay Aziz’in yaptığı oyunun biletleri Türkiye’nin lider etkinlik biletleme platformu Biletinial’da satışa çıktı.

BASIN BÜLTENİ-02.10.2023 İngiliz yazar George Orwell’in 1949 yılında yayınlanan ve kısa sürede kült mertebesine erişmiş eseri “1984”ün tiyatro uyarlaması “1984 Büyük Gözaltı”, 9 Ekim’de İstanbul Fişekhane Ana Sahne’de seyirciyle buluşacak. Dünya Perdecileri tarafından sahnelenen oyunun biletleri Türkiye’nin lider etkinlik biletleme platformu Biletinial’da satışa çıktı.

Yönetmenliğini Rutkay Aziz’in üstlendiği oyunda Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levend Yılmaz, Ebru Saçar, Hüseyin Demir ve Hüseyin Uçurtma rol alıyor. Oyunun müzikleri ise usta besteci Cahit Berkay’ın imzasını taşıyor.

Distopya türünde bir roman olan 1984, ”Büyük Birader”, ”Düşünce Polisi”, ”101 Numaralı Oda”, 2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lügatine dahil etti. Romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir: Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya… Sovyetler Birliği’ni andıran Okyanusya, düşünmeden itaat eden ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki tüm insanların hareketleri, düşünceleri ve davranışları izlenmektedir.

Bir yeraltı örgütü olan muhalif özellikteki kardeşlik ve bu örgütün lideri Goldstein, bu toplumun düşmanı olarak görülür. Romanın baş karakteri Winston’ın çeşitli olaylara dahil olmasıyla roman, okuyucuların akıllarında birtakım soru işareti bırakacaktır: Büyük Birader ve Goldstein gerçekten yaşıyorlar mıdır?

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ